SHIMANO 59WPLA58R06
Product Overview
The new Shimano Kairiki 8 is a renewed 8 carrier braid which is produced in Japan and now features a VT construction Method braiding technology. It is a very strong and smooth PE line which is perfect for casting great distances. It is available in diameters from 0.06 mm up to 0.42 mm with a staggering breaking strength of 46.7 kg. It has the perfect properties for spinning in both fresh and saltwater since it is highly sensitive and very smooth, which also results in noise reduction. Also there will be two extra colors available next to the Mantis Green and Steel Grey, namely a highly visible Yellow and Multi Color. The Multi Color is especially interesting for fishing at greater depths. Due to the smoothness and low diameter, Kairiki 8 is a great line for jigging since it has low water resistance and due to the maximum stretch of < 3.0 %, it is very sensitive as well.
Product Specifications
  • Diameter Options: 0.06 mm-0.42 mm